Přihlaš se

Brněnští skauti v médiích


Skauting zažívá v Česku obrovský rozmach

O rozmachu zájmu o skauting nejen v Brně informovala TV NOVA ve svých hlavních zprávách Televizní noviny (reportáž od času 16:00).

 

Skauti obsadili transfuzní stanici v Brně. Darovali téměř 17 litrů krve

Brněnští skauti a skautky vyrazili 11. května hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne téměř obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k odběru, darovali v součtu téměř 17 litrů krve. O tématu informovaly portály Adam, CentrumNews, Brňan a Brněnská drbna, chybět nemohl ani web FN Brno.

 

Skauti pomáhají seniorům

S narůstajícím počtem nakažených znovu přibývá i dobrovolníků. Stejně jako v první vlně epidemie nabídli pomoc skauti ve spolupráci s celostátní seniorskou linkou společnosti Elpida. Reportáž se skauty v Brně natáčela Česká televize. Článek vyšel i na portálu Brněnská drbna.

 

Koronavirus jihomoravské skauty nezastavil. Chystá se rekordní počet táborů

I za zpřísněných hygienických opatření, která se letos pojí se všemi letními tábory pro děti a mládež, vyrazí skauti z jihu Moravy na rekordních 159 táborů. Výrazně vzrostl zejména počet táborů pořádaných brněnskými skauty. S nimi letos za letním dobrodružstvím vyrazí přes 2 000 dětí a táborů se chystá 67 oproti loňským 57. Na táborech děti stráví v součtu 33 218 dnů, dalších 8 603 dnů dobrovolnické práce jim ve svém volném čase věnuje více než pětistovka brněnských skautských vedoucích. Téma zachytily portály Adam.cz, Brňan.cz a Žijeme v Brně.cz. Skautská tábořiště propojil s kůrovcovou mapou iRozhlas.cz.

 

Kaprálův mlýn jede! Brnem v Galerijní tramvaji

Stojí na samém okraji Moravského krasu, v klidném a malebném údolí Říčky. Teď se ale bude prohánět po Brně v tramvaji. Řeč je o Kaprálově mlýnu, který obsadí pro měsíc duben Galerijní tramvaj brněnského dopravního podniku. Jelikož výstavu bude vzhledem ke karanténním opatřením pro veřejnost nejspíš problém shlédnout „naživo“, zveřejní skauti všechny panely i online. Téma zveřejnil server Adam.cz.

 

Skauti pomáhali v době krize

Tisíce letáků roznesli brněnští skauti do domácnosti v městské části Brno-střed. Radnice se na skauty obrátila s prosbou o pomoc, aby se tiskoviny s informacemi o koronaviru dostaly zejména k těm, kteří si neumí nebo nemohou najít informace sami na internetu. Často se jedná o starší občany, kteří jsou virem zároveň nejvíce ohroženi. O tom, jak skauti pomáhali informoval například server Adam.cz, Zpravodaj MČ Brno-střed a Žabovřeský zpravodaj.

 

Oslavy 30 let svobody

Třicáté výročí Sametové revoluce si připomněli i brněnští skauti. Na náměstí Svobody vyrostl v rámci akce „Brněnský sedmnáctý“ malý tábor z podsadových stanů, promítaly se skautské dokumenty a několik stovek skautů a skautek se sešlo na slavnostním nástupu. Téma zaznamenal například Brněnský deník, živý vstup z nám. Svobody byl v hlavní zpravodajské relaci ČT Události a objevili jsme se i v úvodní reportáži Událostí v regionech Brno.

 

Na tábory vyrazí rekordní počet dětí, skauty ale trápí kůrovec

Bezmála dvě tisícovky dětí vyrazí letos v létě prožít to pravé tábornické dobrodružství s brněnskými skauty. Táborů se koná stejný počet jako loni, tedy 57. Řadu skautských oddílů ale trápí kůrovec, který decimuje lesy po celé republice a nevyhýbá se ani okolí skautských tábořišť.

O tématu informovala ČTK, Český rozhlas, rádio Impuls, Mladá fronta DNES a web iDNES.cz, i weby Ekolist, Brněnská drbna, Adam.cz a Enwiweb. Česká televize téma zpracovala na svém webu, jako hlavní téma Událostí v regionech Brno a dostali jsme i do celostátního vysílání ČT24 (živý vstup v čase 20:56).

 

Skautů je v Brně přes tři a půl tisíce, klubovny nestačí

Přesně 3557 členů hlásí skautské oddíly v Brně. Vyplývá to z výsledků letošní registrace. I když zájemců o skauting neustále přibývá, většina našich oddílů je na hranici své kapacity. Oddílům chybějí jak vedoucí, tak i klubovny, kde by se děti mohly scházet.

O nárůstu počtu skautů v Brně informovala ČTK, Hospodářské noviny, Metro, Česká televize, Deník i weby ČRDM Adam.cz, Brněnská drbna a Týden.cz.

 

Skautské tábory v Dobrém ránu

1. 8. 2018, přesně 111 let od prvního skautského tábora na ostrově Brownsea, jsme byli hosty Dobrého rána na ČT2. Povídali jsme si o tom, jak vypadají skautské tábory a kluci ze 13. střediska Hiawatha ve vysílání postavili dva podsadové stany. Záznam vysílání najdete zde.

 

 

Počet skautů a skautek v Brně stoupl o destinu

Zájemců o skauting neustále přibývá. Brněnským skautům ale chybí vedoucí oddílů a prostory pro klubovny. Od loňského roku proto vedou jednání s městem, které se jim snaží vyjít vstříc.

Ohlasy na tiskovou zprávu k výsledkům registrace v roce 2018: podívejte se na Brněnský deník nebo Českou televizi.


Skautský institut v Brně

Velký ohlas zaznamenala HitHitová kampaň pro nový skautský dům v Brně, kde od letoška sídlí brněnský Skautský institut, ale i okresní a krajská rada Junáka. Téma zaznamenal například Brněnský deník, televize B-TV nebo stránky města Brna.

 

Počet skautů a skautek v Brně přesáhl tři tisíce

Bez názvuSkautů a skautek je v Brně přes tři tisíce. Přesněji řečeno 3 086. Vyplývá to z výsledků letošní registrace. Ještě loni bylo přitom členů Junáka – českého skauta v Brně o 250 méně. Čísla opět potvrdila mnohaletý trend rostoucího zájmu o skauting.

Téma zaznamenal Český rozhlas Brno, Brněnský deník a 5+2 Brno a Brněnsko.  Informace se objevila i na účtěch města Brna na sociálních sítích: Twitteru a Facebooku a v Brněnském Metropolitanu.

 

Skaut převzal za ekovýchovné aktivity cenu z rukou švédského krále

Michal Medek (uprostřed) při rozhovoru se švédským králemOcenění pro všechny, kteří se podíleli na projektu skautské základny Kaprálův mlýn. Tak vnímá ředitel Kaprálova mlýna Michal Medek cenu světového skautského programu Messengers of Peace, které koncem listopadu v Rijádu osobně převzal z rukou švédského krále Karla XVI. Gustava. Světová organizace skautského hnutí  (WOSM) vyjádřila uznání za přínos k ochraně životního prostředí.

Téma zaznamenala mimo jiné Česká televize, Aktuálně.cz, iDNES.cz a Brněnský Metropolitan.

 

Výsledky registrace 2016

Skautů v okrese Brno-město i v roce 2016 přibylo, za posledních deset let se naše řady rozšířily o víc než třetinu. Rostoucí zájem o skauting zaznamenala i některá média: Deník, Český rozhlas a velký článek vyšel i v březnovém čísle Brněnského Metropolitanu. Na den sesterství 22. února byla hostem ve vysílání Českého rozhlasu Brno skautka Ivana Kudláčková – Piškot.

 

Letní tábory

Děti z Brna stráví letos prázdniny na padesáti skautských táborech. Právě zajímavosti o letních pobytech v přírodě nyní přiblíží nová výstava v galerijní tramvaji…

25. 6. 2015, Brněnský deník

 

Tisíce dětí prožijí alespoň týden letních prázdnin na táboře. Na tom skautském se děti bez mobilu klidně obejdou…

9. 7. 2015 Reportáž České televize ke shlédnutí zde.

 

Skautské středisko Kompas – Děti v akci

Středisko Kompas Brno je součástí největší mládežnické organizace v České republice: Junáku – svazu skautů a skautek. Už 25 let nabízíme dětem smysluplnou náplň volného času, snažíme se o osobní rozvoj našich členů a podporujeme jejich tvořivost…

7. 4. 2015, Brněnský Metropolitan

 

Skautů v Brně stále přibývá

Poznávacím znamením je pro ně typický žlutý šátek ovázaný kolem krku. Skauti mají nezastupitelnou roli v mnoha charitativních akcích. Bez jejich pomoci by třeba v českých domácnostech o Vánocích nezaplálo Betlémské světlo. Těch brněnských v loňském roce o pět přibylo. Od roku 2010 se jejich počet zvýšil o čtvrtinu…

26. 2. 2015. Brněnský deník

 

Ke skautskému hnutí se v kraji hlásí přes sedm tisíc lidí. Skauting začíná být mezi mladými čím dál víc „in“…

27. 3. 2015, 5plus2

 

Brněnských skautů opět přibylo, oproti loňsku o více než stovku. Skautingu se v posledních letech nebývale daří. Zatímco v roce 2010 bylo členů Junáka v okrese Brno-město 2117, nyní je to o čtvrtinu víc…

29. 3. 2015, brnenskadrbna.cz

 

Skautů je o čtvrtinu víc, než před pěti lety.

14. 4. 2015 Reportáž Brněnské televize ke shlédnutí zde (od času 6:40)

 

Zájem o skauting v Brně v poslední době roste. Skaut, největší výchovná organizace v Česku, má jenom v moravské metropoli přes padesát aktivních oddílů…

29. 4. 2015, Metro

 

Sto let skautingu v Brně

Výročí sto let od založení první skautské družiny v Brně zaznamenala celá řada médií:

1. 1. 2015, Rádio Proglas

1. 1. 2015, ČTK: Před sto lety vznikla v Brně první skautská družina

1. 1. 2015, Český rozhlas Brno

2. 1. 2015, Brněnský deník: Skautský oddíl Kukačky založil knihkupecký příručí

2. 1. 2015, Mladá fronta DNES: Před sto lety vznikla první skautská družina ve městě

2. 1. 2015, ČT, Události v regionech (čas 21:24) Skauti v Brně slaví 100 let výročí

3. 1. 2015, Brněnský deník: Skauti museli zpívat tiše. Kvůli bytné

5. 1. 2015, Mladá fronta DNES: Skauting v Brně má sto let. Není jen o stanování, učí soběstačnosti

Skauti v Dobrém ránu ČT

20. 5. 2014, záznam dostupný na webu České televize

Skauti budou po celé léto střežit skrýše pro Českou televizi

Na skauty a skautky z Jihomoravského kraje čeká o prázdninách náročný úkol. Spolu s ostatními skautskými oddíly se zapojí do organizace celorepublikové prázdninové hry ČT : D Zachraňte duhu fungující na principu geocachingu…

27. 6. 2014, Listy jižní Moravy

 

Skautů nejvíc na jižní Moravě

23. 6. 2014 Reportáž České televize ke shlédnutí zde v čase 6:25.

 clanek_idnes_2

Dvaaosmdesátiletý skaut z Brna získal unikát: Řád Stříbrného vlka

Celý život budoval v dětech lásku k přírodě a respekt k sobě samým. Skautské myšlenky neopustil ani v době, kdy bylo hnutí zakázané. A po revoluci byl mezi prvními, kteří do Brna z Vídně dovezli Betlémské světlo, jež se na Vánoce už stalo ikonou. I za další životní postoje získal Brňan Karel Procházka nejvyšší skautské ocenění Řád Stříbrného vlka…

15. 6. 2014, brněnský iDNES

Skauti myli okna aut. A řidiči přispěli na boj s leukémií

S čelním sklem plným nečistot a mrtvého hmyzu nikdo nejezdí rád. Zatímco řidiči na pěti brněnských čerpacích stanicích tankovali, náctiletí skauti v červených tričkách jim umyli okna. A řidiči pak mohli přispět na akci Společně proti leukémii…

14. 6. 2014, Brněnský deník

 

Skauti uklidí Bílou horu. Potřinácté

Od odpadků dnes vyčistí Bílou horu skauti z brněnské městské části Židenice. Přidat se k nim může kdokoli…

7. 6. 2014, Brněnský deník

 

Skauti v Dobrém ránu ČT

20. 5. 2014, záznam dostupný na webu České televize

 

Skauti z Brna opraví kostel na Ukrajině

Dva tisíce kilometrů dlouhá cesta čeká o prázdninách na skauty z Řečkovic. Už potřetí se ve spolupráci s brněnskou diecézí Církve československé husitské vydají na Ukrajinu pracovat do několika různých farností…

10. 4. 2014, Blanenský deník a další regionální mutace

 

Skauti zbavili vyhlídku odpadků

Skoro dvě tuny odpadu odvozili brněnští skauti a další dobrovolníci z vyhlídky nedaleko Hrozňatovy ulice v Židenicích…

12. 3. 2014, Brněnský deník

Každé dvacáté dítě v kraji je skaut

Dobrodružství s partou kamarádů stále láká děti z jižní Moravy do skautu. Jejich počet roste a v Jihomoravském kraji je dokonce nejvíc skautů z celé České republiky. Například v Brně má organizace přes dva a půl tisíce členů…

24. 2. 2014, Brněnský deník a další regionální mutace

 

Skauti mají světové ocenění

Ekologicky šetrný provoz, vzdělávací programy a také okolní příroda v Údolí Říčky na Brněnsku. Díky těmto třem předpokladům se ekologické středisko Kaprálův mlýn poblíž Ochozu u Brna dostalo v těchto dnech mezi necelou dvacítku světových zařízení pyšnících se značkou Scenes…

22. 2. 2014, Blanenský deník a další regionální mutace

 

Skauti napekli vánočky pro dlouhodobě nemocné

Udělat radost dlouhodobě nemocným pacientům chtěli brněnští skauti, kteří o víkendu přes noc napekli 130 vánoček. Za zpěvu koled je rozdali v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Zázemí pro přípravu desítek kusů sladkého vánočního pečiva jim poskytla brněnská cukrárna v Králově Poli. Suroviny jako mouku, vajíčka nebo cukr si ale museli skauti přinést…

22. 12. 2013, web ČT24


Za vánoční obrázek dají dětem odměnu

“Park na Slovanském náměstí zítra provoní punč a vánoční cukroví. Lidé mohou na adventním jarmarku nakoupit ryby, uzeniny a poslední drobnosti pod vánoční stromek. „Děti, které přinesou obrázek s vánoční tematikou, dostanou sladkou odměnu,“ informovala mluvčí radnice Královo Pole Olga Pelcová. Jarmark v prostoru u kavárny potrvá od tří do šesti hodin odpoledne. Od pěti do šesti tam budou královopolští skauti rozdávat Betlémské světlo…

21. 12. 2013, Brněnský deník

 

Do Brna přijelo světlo z Betlémské jeskyně

Z Betléma do Vídně, pak do Brna a dál do České republiky vede cesta betlémského světla. V sobotu večer jej na brněnské hlavní nádraží dovezli z rakouského hlavního města skauti. „Byl to hezký zážitek. Mohl jsem pomoci se šířením povědomí o této tradici,“ řekl skaut David Janoška…

 16. 12. 2013, Blanenský deník a další regionální mutace

Romantickou zříceninu změnil v ekocentrum

Místo vysokoškolské koleje bydlel ve zchátralém Kaprálově mlýně. Teď je osmatřicetiletý skaut Jiří Pospíšil jeho správcem a zachráncem …

16. 12. 2013, Břeclavský deník + další regionální mutace

 

Betlémské světlo: Duchovní plamen skauti opatrovali až z Vídně

Brno/Vídeň – Pečlivě hlídaný tradičně není jen olympijský oheň, ale i plamen Betlémského světla. Z Vídně ho dnes v podvečer do Brna přivezli místní skauti. Po nedělní bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla si budou moci symbol moderních Vánoc odnést do svých domovů i ostatní…

14. 12. 2013, web ČT24

 

Kaprálův mlýn slaví rok od startu. A otvírá dveře dokořán

Hodně štěstí mlýnu. Je to krásné místo. Podobné vzkazy se ukrývají na spodní straně střešních desek Kaprálova mlýna v údolí Říčky u Brna. Návštěvníci je tam napsali při jeho otevření. V neděli je tomu právě rok…

31. 8. 2013, Brněnský deník

 

clanek_idnes_1

Zchátralý Kaprálův mlýn v údolí Říčky přestavěli skauti na ekocentrum

V údolí Říčky mezi Brnem a Ochozí se o víkendu otevřela jedna z nejmodernějších skautských základen na světě. Areál takzvaného Kaprálova mlýna bude sloužit nejen skautům, ale třeba i školám…

3. 9. 2012, brněnský iDNES