KORONAVIRUS

Informace BRJ určené pro skautská střediska a oddíly najdete v záložce Informace BRJ.

Aktuální výzvy související s epidemií koronaviru (např. nabídky dobrovolnictví) naleznete níže.

———————————-

Potřebujete pomoc skautských dobrovolníků? Brněnská rada Junáka nabízí zprostředkování dobrovolnické pomoci v rámci skautské služby veřejnosti v době krize. Dobrovolníci na pomoc “do terénu” jsou výhradně plnoletí a vyhrazujeme si právo některý typ pomoci z kapacitních či bezpečnostních důvodů odmítnout, děkujeme za pochopení.

Zájemci se mohou obracet na Michala Zedníčka na michal.zednicek@skaut.cz nebo na tel. 723 378 222.

AKTUÁLNÍ VÝZVY

Šiješ roušky? Daruj je do skautské sbírky pro krajský úřad, který je pak přerozdělí zdravotním a sociálním službám. Snažíme se pro Jihomoravský kraj sehnat co nejvíce roušek. Máš našito a nevíš co s nimi? Daruj je! Šil/a bys a není z čeho? Krajský úřad nabízí možnost sehnat ti látky.

Zájemci prosím kontaktujte Vítězslava Hložánka – Hložu na hloza@skaut.cz.

SKAUTSKÁ POMOC LINCE SENIORŮ

Skautští dobrovolníci ve spolupráci linkou seniorů Elpida zajišťují doručení potravin, hygienických potřeb a léků a další pomoc seniorům a ohroženým lidem. Více na www.skautskapomoc.cz

SKAUTSKÁ SLUŽBA V BRNĚ

Jak je to aktuálně se skautskou službou v době krize v rámci Brna?

➡️ Na BRJ situaci sledujeme a řešíme, zda a jak se efektivně zapojit. Koordinujeme se v tomto s KRJ, která už pomoc aktivně nabídla některým institucím a IZS. Uvidíme, zda budou naše nabídky v příštích týdnech využity.

➡️ Nabídněte pomoc lidem ve svém bezprostředním okolí – sousedům, známým, postarejte se o své starší příbuzné.

➡️ Lze využít koordinace prostřednictvím MUNI, která otevřela svůj formulář i pro dobrovolníky mimo řady zaměstnanců a studentů

➡️ Dobrovolníci pod 18 let mohou pomáhat z domu, např. šít roušky. Více např. zde.

➡️ Další možnosti pomoci v regionu najdete zde.

➡️ Pokud nějakou službu společnosti zvažujete, mrkněte se obecná doporučení Ústředí

➡️ Zůstat doma je také pomoc! Omezení kontaktů na naprosté minimum je nezbytné k zamezení šíření koronaviru.

Buďte prosím mimořádně opatrní, ať se brzy můžeme všichni ve zdraví vrátit k naší oddílové a jiné skautské činnosti ⚜️

TYTO VÝZVY JIŽ NEJSOU AKTUÁLNÍ

MČ Brno-střed potřebuje pomoci roznést do domácností v městské části dalších 10 000 letáků s informacemi ohledně koronaviru. Radnice prosí nás skauty o pomoc s roznosem. Tištěné letáky jsou určené mj. starým lidem, kteří si neumí aktuální informace najít na internetu. Dostat k nim důležité informace teď můžeš pomoci i ty!

Co je potřeba vědět:

• Tato skautská služba v době krize je – stejně jako jiné, které nelze dělat z domova – umožněna pouze plnoletým dobrovolníkům.
  • Bohužel ani my, ani radnice nemůžeme v tuto chvíli nabídnout zapojeným dobrovolníkům účinné ochranné pomůcky (k dispozici bude pouze pár podomácku vyráběných roušek). Jedná se ale o bezkontaktní roznášku do schránek/před dveře, věříme proto, že by tato služba za dodržení standardních hygienických a preventivních opatření neměla být pro zapojené dobrovolníky spojena s větším rizikem. Přesto vás prosíme – chraňte se.
  • Potřebovat budete nabitý mobil se staženou libovolnou aplikací s mapami (ideálně offline Mapy.cz). Hodit se vám budou dobré boty, batoh na letáky, ochranné pomůcky a samozřejmě i skautský šátek. Koordinátoři budou mít k dispozici pověření starosty MČ, v případě problémů (přeci jen máme všichni omezit pohyb venku) můžeme prokázat, že konáte potřebnou službu na žádost radnice.
  • Hlásit se můžete prostřednictvím formuláře zde. Po přihlášení očekávejte bližší pokyny (letáky si bude nutné vyzvednout v prostorách Skautského institutu v Brně, koordinátoři vám sdělí, kdy si pro ně můžete přijít a kam je roznesete).

V případě dotazů nebo jakýchkoliv problémů kontaktujte někoho z koordinátorského dua Bronislav Špaňhel – Chicko (mob.: 721 971 533) a Vít Burian – Wabun (603 997 337).

———————————-

Do konce tohoto týdne potřebuje MČ Brno-střed roznést do domácností v městské části cca 15 000 letáků s informacemi ohledně koronaviru. Radnice prosí nás skauty o pomoc s roznosem. Tištěné letáky jsou určené mj. starým lidem, kteří si neumí aktuální informace najít na internetu. Dostat k nim důležité informace teď můžeš pomoci i ty!

Co je potřeba vědět:

Letáky je nutné roznosit do konce týdne, tedy do neděle 22. března. S vámi to určitě dáme!