Přihlaš se

KORONAVIRUS

Platná opatření a doporučení Výkonná rada Junáka průběžně aktualizuje na www.skaut.cz/koronavirus.

Informace BRJ určené pro skautská střediska a oddíly najdete v záložce Informace BRJ.

Aktuální výzvy související s epidemií koronaviru (např. nabídky dobrovolnictví) naleznete níže.

———————————-

Pomoc zdravotníkům
Doufali jsme, že pomoc v nemocnicích nebude letos na podzim už potřeba, ale je to opět tu. Chtěli byste pomoct a nevíte jak? Přidejte se ke skupince skautek a skautů z jižní Moravy, která ve spolupráci s Červeným křížem pomáhala ve zdravotnických a sociálních zařízeních celé minulé jaro (viz https://bit.ly/clanek_skaut). Jejich cílem je co nejvíce ulehčit práci zdravotnickým zařízení tím, že jsou organizovaní a zařízením dodávají lidi na směny.

Co Tě čeká, když do toho půjdeš?
✅ vyplnění formuláře https://bit.ly/skaut_koronavirus, na základě kterého se Ti někdo z týmu ozve a domluví se s tebou, na dalších krocích
✅ přidání do interního Slacku uskupení, kde se řeší vše podstatné
✅ dobrovolné hlášení na směny v zařízení, ve kterém se aktuálně pomáhá
✅ domluvení logistiky a přesun do zařízení v době směny. Nemusíš se bát, vždycky s tebou pojede někdo, kdo už na směně byl
✅ samotná pomoc v zařízení. V zásadě se jedná o základní pečovatelskou činnost: podávání stravy nemocným, hygienu, polohování nemohoucích a ulehčení práce sestrám s věcmi, které může dělat i laik.

Pro zapojení nepotřebuješ žádné superschopnosti. Stačí jen chuť do práce a trocha volného času. Přidej se k nám: https://bit.ly/skaut_koronavirus

 


———————————-

TYTO VÝZVY JIŽ NEJSOU AKTUÁLNÍ

POMOC ČERVENÉMU KŘÍŽI

 

Český červený kříž pomáhá odlehčit nemocnicím a pobytovým zařízením (např. domovy pro seniory).

 

Pokud máte zájem pomoci, vyplňte tento formulář ke sběru kontaktů z řad skautů pro případné nasazení v “první linii”. Služba je organizována a zaštítěna ve spolupráci s ČČK

Reportáž o službě skautů v první linii najdete zde.

 

Další info:

 • Podmínkou je věk 18+, dobrý psychický a zdravotní stav
 • Lokace – Brno a Jihomoravský kraj
 • Pracovní nasazení dle vašich časových možností, ideálně vždy jednu celou směnu (zpravidla od 8:00 do 16:00).
 • Upozorňujeme, že práce v zařízeních je riziková a je nutné počítat s prací v ochranných oblecích. Veškeré ochranné pomůcky (oblek, rukavice, návleky na boty, hlavu, ochranný štít, respirátor) obdrží každý účastník.
Kontakt:

Karel Konečný – skaut a koordinátor za ČČK – 602 247 208 | karel.konecny21@gmail.com

———————————-

VOJENSKÁ NEMOCNICE
Vojenská nemocnice v Brně shání výpomoc s hlídáním dětí zdravotnického personálu. Zázemí je v areálu nemocnice, oddělené od všech prostor s akutními lůžky, s odděleným vchodem a nehrozí tedy žádný kontakt dobrovolníků ani dětí s personálem či s pacienty. Kontakt: Mgr. Gabriela Horáková, kaplan Vojenské nemocnice Brno, 724 696 134, horak.gabriela@gmail.com
———————————-
DIECÉZNÍ CHARITA
Lze se registrovat jako dobrovolník Diecézní charity Brno zde: http://bit.ly/dchb_dobrovolnici

———————————-

Formulář Ústředí s dalšími možnostmi pomoci zde.

———————————-

 

Šiješ roušky? Daruj je do skautské sbírky pro krajský úřad, který je pak přerozdělí zdravotním a sociálním službám. Snažíme se pro Jihomoravský kraj sehnat co nejvíce roušek. Máš našito a nevíš co s nimi? Daruj je! Šil/a bys a není z čeho?

Krajský úřad nabízí možnost sehnat ti látky.

Zájemci prosím kontaktujte Vítězslava Hložánka – Hložu na hloza@skaut.cz.

 

 

 

———————————-

SKAUTSKÁ POMOC LINCE SENIORŮ

Skautští dobrovolníci ve spolupráci linkou seniorů Elpida zajišťují doručení potravin, hygienických potřeb a léků a další pomoc seniorům a ohroženým lidem. Více na www.skautskapomoc.cz

———————————-

SKAUTSKÁ SLUŽBA V BRNĚ

Jak je to aktuálně se skautskou službou v době krize v rámci Brna?

➡️ Na BRJ situaci sledujeme a řešíme, zda a jak se efektivně zapojit. Koordinujeme se v tomto s KRJ, která už pomoc aktivně nabídla některým institucím a IZS. Uvidíme, zda budou naše nabídky v příštích týdnech využity.

➡️ Nabídněte pomoc lidem ve svém bezprostředním okolí – sousedům, známým, postarejte se o své starší příbuzné.

➡️ Lze využít koordinace prostřednictvím MUNI, která otevřela svůj formulář i pro dobrovolníky mimo řady zaměstnanců a studentů

➡️ Dobrovolníci pod 18 let mohou pomáhat z domu, např. šít roušky. Více např. zde.

➡️ Další možnosti pomoci v regionu najdete zde.

➡️ Pokud nějakou službu společnosti zvažujete, mrkněte se obecná doporučení Ústředí

➡️ Zůstat doma je také pomoc! Omezení kontaktů na naprosté minimum je nezbytné k zamezení šíření koronaviru.

Buďte prosím mimořádně opatrní, ať se brzy můžeme všichni ve zdraví vrátit k naší oddílové a jiné skautské činnosti ⚜️

———————————-

 

 

Radnice Brno-Žabovřesky poptává pomoc s roznosem jejich radničního zpravodaje. Zpravodaje je nutné roznosit počínaje pondělkem 4. 5. 2020 od 14:00 co nejdříve. Sháníme dobrovolníky, kteří jsou ochotní přiložit ruku k dílu. Koordinátorem roznosu je František Hynšt – Forrest (forrest@skaut.cz) z 12. střediska. Hlásit se můžete zde: https://bit.ly/2VHuxGW

 

 

———————————-

Chceš pomoct těm nejohroženějším? Radnice Brno-střed prosí skauty o pomoc s donáškou roušek seniorům 70+. Radnice nabalí roušky s návodem na péči o ně a dobrovolníky prosí o roznos na konkrétní adresy lidí, kteří si o ně požádali. Žádosti přibývají ve vlnách, nyní je potřeba roznést roušky do asi 600 domácností.

Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím formuláře zde. Po přihlášení očekávejte bližší pokyny (kde si roušky vyzvednout, kam je roznést). V případě dotazů nebo jakýchkoliv problémů kontaktujte koordinátory: Bronislav Špaňhel – Chicko (mob.: 721 971 533) a Vít Burian – Wabun (603 997 337).

Tato služba v době krize je – stejně jako jiné, které nelze dělat z domova – určena pouze plnoletým dobrovolníkům. Prosíme všechny zapojené, aby dbali na své zdraví a chránili se.

Roušky je nutné roznosit počínaje pátkem 17. dubna co nejdříve. S vámi to určitě dáme!

———————————-

Zůstáváš na svátky v Brně? Chceš se dostat ven a ještě udělat dobrou věc? Radnice Brno-střed prosí skauty o pomoc s donáškou roušek seniorům 70+, kteří si o ni požádali. Radnice nabalí roušky s návodem na péči o ně a dobrovolníky prosí o roznos na konkrétní adresy. Už nyní jsou desítky žádostí a další budou přibývat, s roznosem by proto bylo dobré začít už během Velikonoc.

Zájemci se mohou hlásit Kateřině Dobešové z radnice Brno-střed na katerina.dobesova@brno-stred.cz. Do e-mailu na sebe rovnou uveďte i telefonický kontakt pro rychlejší domluvu.

Tato služba v době krize je – stejně jako jiné, které nelze dělat z domova – určena pouze plnoletým dobrovolníkům. Prosíme všechny zapojené, aby dbali na své zdraví a chránili se.

———————————-

 

Radnice Brno-Žabovřesky urgentně poptává pomoc s roznosem jejich radničního zpravodaje. Poptávka je od 31. 3., schéma roznosu mají hotové. Sháníme koordinátora/koordinátorku, nebo ještě lépe celý tým, který by se toho chtěl chopit! Podrobnosti poskytne Michal Zedníček – Pešni (michal.zednicek@skaut.cz, 723 378 222).

 

 

 

———————————-

 

MČ Brno-střed potřebuje pomoci roznést do domácností v městské části dalších 10 000 letáků s informacemi ohledně koronaviru. Radnice prosí nás skauty o pomoc s roznosem. Tištěné letáky jsou určené mj. starým lidem, kteří si neumí aktuální informace najít na internetu. Dostat k nim důležité informace teď můžeš pomoci i ty!

 

 

Co je potřeba vědět:

 • Tato skautská služba v době krize je – stejně jako jiné, které nelze dělat z domova – umožněna pouze plnoletým dobrovolníkům.
 • Bohužel ani my, ani radnice nemůžeme v tuto chvíli nabídnout zapojeným dobrovolníkům účinné ochranné pomůcky (k dispozici bude pouze pár podomácku vyráběných roušek). Jedná se ale o bezkontaktní roznášku do schránek/před dveře, věříme proto, že by tato služba za dodržení standardních hygienických a preventivních opatření neměla být pro zapojené dobrovolníky spojena s větším rizikem. Přesto vás prosíme – chraňte se.
 • Potřebovat budete nabitý mobil se staženou libovolnou aplikací s mapami (ideálně offline Mapy.cz). Hodit se vám budou dobré boty, batoh na letáky, ochranné pomůcky a samozřejmě i skautský šátek. Koordinátoři budou mít k dispozici pověření starosty MČ, v případě problémů (přeci jen máme všichni omezit pohyb venku) můžeme prokázat, že konáte potřebnou službu na žádost radnice.
 • Hlásit se můžete prostřednictvím formuláře zde. Po přihlášení očekávejte bližší pokyny (letáky si bude nutné vyzvednout v prostorách Skautského institutu v Brně, koordinátoři vám sdělí, kdy si pro ně můžete přijít a kam je roznesete).

V případě dotazů nebo jakýchkoliv problémů kontaktujte někoho z koordinátorského dua Bronislav Špaňhel – Chicko (mob.: 721 971 533) a Vít Burian – Wabun (603 997 337).

———————————-

Do konce tohoto týdne potřebuje MČ Brno-střed roznést do domácností v městské části cca 15 000 letáků s informacemi ohledně koronaviru. Radnice prosí nás skauty o pomoc s roznosem. Tištěné letáky jsou určené mj. starým lidem, kteří si neumí aktuální informace najít na internetu. Dostat k nim důležité informace teď můžeš pomoci i ty!

 

 

Co je potřeba vědět:

 • Tato skautská služba v době krize je – stejně jako jiné, které nelze dělat z domova – umožněna pouze plnoletým dobrovolníkům.
 • Bohužel ani my, ani radnice nemůžeme v tuto chvíli nabídnout zapojeným dobrovolníkům účinné ochranné pomůcky (k dispozici bude pouze pár podomácku vyráběných roušek). Jedná se ale o bezkontaktní roznášku do schránek/před dveře, věříme proto, že by tato služba za dodržení standardních hygienických a preventivních opatření neměla být pro zapojené dobrovolníky spojena s větším rizikem. Přesto vás prosíme – chraňte se.
 • Potřebovat budete nabitý mobil se staženou libovolnou aplikací s mapami (ideálně offline Mapy.cz). Hodit se vám budou dobré boty, batoh na letáky, ochranné pomůcky a samozřejmě i skautský šátek. Koordinátoři budou mít k dispozici pověření starosty MČ, v případě problémů (přeci jen máme všichni omezit pohyb venku) můžeme prokázat, že konáte potřebnou službu na žádost radnice.
 • Hlásit se můžete prostřednictvím formuláře zde. Po přihlášení očekávejte bližší pokyny (letáky si bude nutné vyzvednout v prostorách Skautského institutu v Brně, koordinátoři vám sdělí, kdy si pro ně můžete přijít a kam je roznesete).

V případě dotazů nebo jakýchkoliv problémů kontaktujte někoho z koordinátorského dua Bronislav Špaňhel – Chicko (mob.: 721 971 533) a Vít Burian – Wabun (603 997 337).

Letáky je nutné roznosit do konce týdne, tedy do neděle 22. března. S vámi to určitě dáme!