Pro zájemce

Jak najít vhodný oddíl?

Prohlédněte si, kde sídlí jednotlivé skautské oddíly v Brně. Skauti využívají vlastní či pronajaté klubovny po celém Brně. Skautská střediska pod sebou sdružují více oddílů, většinou jak chlapecké, tak dívčí, pro různé věkové kategorie. Podrobnosti najdete na webových stránkách jednotlivých oddílů a středisek.

Jak přihlásit dítě?

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte do skautského oddílu, je to velmi jednoduché. Ze všeho nejdřív je ale potřeba najít vhodný oddíl, který bude vyhovovat vašim požadavkům. Nejbližší skautské oddíly můžete najít na mapě kluboven. Následně kontaktujte vedoucí a domluvte si setkání nebo rovnou účast na schůzce. Vedoucí vám poskytnou přihlášku i další informace.

Pokud jste s hledáním vhodného oddílu neuspěli, neváhejte nás kontaktovat, například prostřednictvím mailové adresy kancelar@skautibrno.cz.

Členem oddílu se dítě stává po odevzdání vyplněné přihlášky a uhrazení ročního členského příspěvku. Přihlášku není třeba vyplnit hned na první schůzce, děti mají možnost se v oddíle rozkoukat a zkusit si program. Zkuste to i vy – nechte své dítě vyrůst ve skautu!

Najděte si nejbližší oddíl

Často se nás ptáte

V kolika letech může dítě vstoupit do skautského oddílu?
Nejčastěji oddíly přijímají nové členy od 6 – 7 let, ale některé oddíly přijímají i děti předškolního věku – obraťte se na konkrétní oddíl. Horní věková hranice není ničím omezena :).
Co skauti během roku dělají?
Každý týden probíhají pravidelné schůzky, které trvají 1,5-2 hodiny. Schůzky probíhají po družinách, které mají zhruba 5-10 členů. Družiny mají v průběhu let stálé složení, aby se z dětí vytvořila dobrá parta. Vedle pravidelných schůzek pořádáme zhruba ve dvou-čtyřtýdenním intervalu nějakou další akci. Může jít o tématicky zaměřené páteční odpoledne (sportovní odpoledne, rukodělná činnost, drakiáda, bruslení, deskové hry), o jednodenní výpravu do okolí Brna nebo o vícedenní výlet do zajímavých míst v celé České republice. Vrcholem naší činnosti jsou týdenní-třítýdenní letní tábor pod stany nebo indiánskými stany tee-pee.
Kdo se o děti stará a jakou mají tito lidé kvalifikaci?
V čele oddílu je vždy plnoletý vedoucí (často studenti VŠ), který má tzv. vůdcovskou zkoušku, což je kvalifikace pro vedení dětských kolektivů a vedení letních táborů akreditovaná u Ministerstva školství ČR. Oddíl se skládá z družin, které vedou obvykle 1-2 „družinoví rádcové“. Ti jsou ve věku 14-22 let a často studují střední nebo vysokou školu. Většina družinových rádců absolvovala kurzy pro práci s dětmi (rádcovský kurz nebo čekatelský kurz) a navíc pracují pod dozorem vůdce oddílu nebo některého z jeho zástupců. Zázemí (materiální, hospodářské, administrativní) oddílům zajišťuje středisko vedené střediskovou radou. V ní jsou plnoletí zkušení vedoucí, kteří mimo jiné také monitorují činnost oddílů.